Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [14.02.2020, 11:36:08]

Cyfrowa Europa – szef MC w Brukseli

Cyfrowa Europa – szef MC w Brukseli

fot. Organizator

Bezpieczeństwo sieci 5G i wypracowanie wspólnego – na poziomie europejskim - podejścia do tego tematu – to jeden z tematów poniedziałkowego spotkania ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego z Komisarzem ds. Rynku Wewnętrznego Thierrym Bretonem.

- W zakresie bezpieczeństwa sieci 5G konieczne jest współdziałanie państw członkowskich i instytucji unijnych – powiedział w poniedziałek w Brukseli szef MC. Podczas spotkania z Komisarzem Bretonem minister Marek Zagórski opowiedział m.in. o tym, jak przebiegać będzie proces wdrażania w Polsce 5G Toolbox.

Razem dla 5G

Kilkanaście dni temu Komisja Europejska zatwierdziła i opublikowała wspólny zestaw środków ograniczających ryzyka w obszarze cyberbezpieczeństwa sieci 5G.

5G Toolbox, bo tak w skrócie nazywany jest ten dokument, będzie podstawą do skoordynowanych, wspólnych działań w krajach Unii Europejskiej nakierowanych na bezpieczeństwo sieci piątej generacji (5G). Polska już teraz realizuje unijne zalecenia.

- Uzgodnienie 5G Toolbox to niezbędny krok dla wzmocnienia europejskiego systemu cyberbezpieczeństwa. Usługi wykorzystujące sieć piątej generacji będą w nim bowiem odgrywały ważną rolę – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Kolejnym tematem spotkania z komisarzem ds. Rynku Wewnętrznego było tworzenie europejskiej przestrzeni danych. To kluczowe działanie dla wprowadzania rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji.

Dane i przemysł 4.0

- Nasza wizja w tym zakresie jest spójna z wizją Komisji Europejskiej. Konieczne jest zapewnienie europejskim firmom dostępu do danych przemysłowych oraz tych będących w posiadaniu instytucji publicznych – powiedział szef MC.

Polska była jednym z inicjatorów wprowadzenia na terenie UE swobodnego przepływu danych przemysłowych. Minister Marek Zagórski podkreślił, że chcemy aby proces uwalniania danych i ich udostępniania europejskim przedsiębiorcom stale postępował.

- Dlatego warto tworzyć narzędzia, które będą temu służyć. W szczególności chodzi o stworzenie możliwości rozwoju dla małych i średnich przedsiębiorstw – powiedział minister cyfryzacji. – Celem naszego rządu jest wzmocnienie gospodarki poprzez skuteczną politykę zarządzania danymi i tworzenie Przemysłu 4.0 – dodał Marek Zagórski.

W trakcie poniedziałkowego spotkania komisarz Breton zapowiedział, że 19 lutego Komisja Europejska przedstawi pakiet strategii w obszarze sztucznej inteligencji i przepływu danych przemysłowych. Z kolei publikacja tzw. Kodeksu Usług Cyfrowych jest planowana na drugą połowę tego roku.

Użytkownik właścicielem

W kontekście prac nad przyszłymi europejskimi ramami regulacyjnymi świadczenia usług cyfrowych minister Marek Zagórski podkreślił że konieczne jest zagwarantowanie, że właścicielem danych osobowych jest użytkownik, a nie portal.

Podczas wizyty w Brukseli szef MC spotkał się także z kierownictwem Business & Science Poland - któremu zaprezentował aktywności Ministerstwa Cyfryzacji na forum UE - oraz z kierownictwem Instytutu Bruegel. Ta rozmowa dotyczyła współpracy w obszarze tematów cyfrowych.

Wydział Komunikacji
Ministerstwo Cyfryzacji
iswinoujscie.pl
« powrót