Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [06.08.2020, 10:23:52]

Po sygnale od naszej Czytelniczki sanepid przyjrzał się żywieniu przedszkolaków

Po sygnale od naszej Czytelniczki sanepid przyjrzał się żywieniu przedszkolaków

fot. iswinoujscie.pl

Ilość jedzenia serwowana dzieciom to jakiś żart! – pisze o przedszkolu miejskim nr 11 nasza Czytelniczka. – Dlaczego nikt tego nie sprawdza? – pyta. A my o kontrole placówki pytamy sanepid.

Jedzenie - ilość jedzenia serwowana dzieciom to jakiś żart! – pisze o przedszkolu miejskim nr 11 nasza Czytelniczka. – Dlaczego nikt tego nie sprawdza? Dzieje się tak odkąd na kuchnię trafiła przyjaciółka Pani Dyrektor. Np. w miesiącu czerwcu na kuchni była dziewczyna, która gotowała i prowadziła kuchnię świetnie, ale jak tylko ów Pani wróciła z urlopu, problem zaczął się na nowo - czytamy dalej w liście. - Nie wiemy już dokąd zgłosić się o pomoc. Może nagłośnienie sprawy zrobi z chorymi układami jakiś porządek?

Kierownictwo placówki w tej sprawie jak na razie milczy. Mamy jednak informacje z sanepidu.

Jak informuje Małgorzata Kapłan, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie, pracownicy PSSE w Świnoujściu przeprowadzili w przedszkolu kontrolę. A oto jej wyniki:

„Przeprowadzone czynności kontrolne wykazały, że działalność obiektu prowadzona jest zgodnie z wydaną przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świnoujściu decyzją zatwierdzającą zakład tj. w zakresie żywienia zbiorowego zamkniętego oraz sporządzania posiłków na zasadzie cateringu do innych placówek oświatowych należących do Gminy Miasto Świnoujście posiadających zatwierdzenie w zakresie porcjowania i wydawania gotowych posiłków. W dniu kontroli przygotowywano posiłki dla 59 dzieci.

Próbki pokarmowe z wydawanych w przeciągu ostatnich 72 godzin znajdujące się w urządzeniu chłodniczym pokrywały się z potrawami ujętymi w jadłospisie.

Posiłki – 4 dania wydawane są w następujących godzinach:

a) I śniadanie o godz. 8:30

b) II śniadanie o godz. 10:00

c) zupa o godz. 11:30

d) II danie o godz. 13:30 14:00.

Potrawy ujęte w jadłospisie na dzień 31 lipca 2020r. pokrywały się z potrawami wydawanymi i przyrządzanymi w trakcie kontroli tj.

- na I śniadanie wydano rzodkiewkę, twarożek, kakao, mleko, pieczywo mieszane i masło. Ilość porcji przygotowanych na daną grupę była adekwatna do ilości dzieci a wielkość porcji zgodna z przyjętą gramaturą tj. w przypadku grupy liczącej 12 dzieci, na wózku znajdowało się 12 kromek pieczywa ciemnego i 12 jasnego przeciętego na pół. Pieczywo posmarowane było masłem, kakao w ilości ok. 2,5 l, twarożek w ilości ok. 0,7 kg z dodatkiem pęczka świeżej rzodkiewki pokrojonej w plasterki. Dokonano oceny wózków, które wróciły z pięciu grup po zakończonym posiłku. Stwierdzono, że na każdym z wózków znajdowały się nie spożyte w całości posiłki, zarówno pieczywo, twarożek, rzodkiewka oraz kakao.

- na II śniadanie przygotowywany był kisiel ze świeżym tartym jabłkiem, wydano właściwe ilości sporządzonej potrawy na każda z grup, ok. 200ml na każde dziecko;

- na I obiad przygotowano zupę brokułową z kaszą manną i natką pietruszki. Na wózku na każdą salę ustawiono bemary zawierające ok 3l. zupy tj. po ok. 250 ml. na porcję.

- na II danie wodoloty z cebulką, surówką z kapusty kiszonej, kompot z rabarbaru.

Przygotowywane porcje są odpowiednie dla ocenianej grupy wiekowej tj. dzieci od lat 3 do 6.

Codziennie na każdą grupę wydawana jest woda butelkowana bez ograniczeń w zależności od bieżącego zapotrzebowania zgłaszanego przez personel. Woda podawana jest dzieciom w grupach na życzenie” - czytamy w informacji sanepidu.

- Stwierdzono prawidłowe planowanie posiłków zgodnie z zasadami racjonalnego żywienia, uwzględniono w nich surowe i gotowane dodatki warzywno-owocowe. W dekadzie nie powtarzają się potrawy, posiłki są uzupełniane dodatkiem witaminowym lub białkowym (owocem lub jogurtem). Jadłospis wywieszony jest w miejscu widocznym tj. na drzwiach wejściowych do przedszkola dla rodziców zawiera wykaz alergenów. Przy jadłospisach nie była podawana gramatura potraw, zobowiązano intendentkę do ich uzupełnienia - przekazała nam Małgorzata Kapłan.

Rzecznik sanepidu dodaje, że w związku ze stanem epidemii wywołanym zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dostosowano placówkę do wytycznych zawartych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 12 lipca 2020r.( III aktualizacja) w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020r. poz. 1066) oraz do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego.

- Dyrektor przedszkola oświadczyła, że wszelkie uwagi odnośnie żywienia są rozpatrywane na bieżąco z pracownikami oraz na radzie pedagogicznej, wszelkie zmiany w zakresie żywienia dzieci wprowadzane są wyłącznie gdy są zgodne z rozporządzeniem dotyczącym żywienia dzieci w wieku przedszkolnym i mają na celu uczenie dobrych nawyków żywieniowych - kontynuuje Małgorzata Kapłan. - Mając powyższe na uwadze, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świnoujściu uznał zgłoszoną interwencję za bezzasadną do wszczęcia postępowania w przedmiotowej sprawie i zakończył postępowanie w zakresie objętym swoimi kompetencjami - podsumowuje Małgorzata Kapłan.

Przesyłam odpowiedź dyrektora do artykułu "Dlaczego tego nikt nie sprawdza ?" Krystyna Skulich dyrektor przedszkola Miejskiego nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi "Tęcza" w Świnoujściu.
iswinoujscie.pl
« powrót