Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [07.10.2024, 08:30:08]

Mieszkaniec: Czy PEC oszczędza na filtrach?

Mieszkaniec: Czy PEC oszczędza na filtrach?

fot. Mieszkaniec

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej dba o odpowiednia temperaturę w naszych domach i obiektach użyteczności publicznej. Sezon grzewczy już się zaczął, ciepłe kaloryfery i dym unoszący się z komina PEC-u są tego dowodem. Jednak właśnie na dym zwrócił uwagę jeden z Mieszkańców, którego zaniepokoił fakt, że nocą jest czarny, zaś w dzień ma jasny kolor. Zrodziło to pytanie, czy w ten sposób oszczędza się na filtrach. Dlatego nasza redakcja zwróciła się z prośbą o wyjaśnienia do PEC-u.

- Czy prawdą jest, że w nocy leci czary dym i w ten sposób oszczędza się na filtrach? Czy komin posiada filtry jeżeli tak to prosimy o przybliżenie sprawy co jaki czas się wymienia?

Czy z komina powinna wychodzić wyłącznie tylko para wodna? Prosimy o obszerne Wasze stanowisko, aby wyjaśnić i przybliżyć działanie.
Otrzymana odpowiedź:
- W odpowiedzi na Państwa zapytanie informujemy co następuje:

Przedstawiony na zdjęciu dym (spaliny) jest wynikiem normalnego procesu spalania miału węglowego i jest uzależniony od chwilowych nastaw automatyki, które regulują by proces odbywał się w optymalnych warunkach pozwalających na uzyskanie maksymalnej sprawności spalania.

Nasze przedsiębiorstwo spełnia wszelkie wymogi ochrony środowiska w szczególności związane z emisją do powietrza, co jest regularnie monitorowane przez zewnętrzne akredytowane laboratoria badawcze.

Systemy odpylania pracują w ruchu ciągłym bez możliwości ich wyłączenia, a wymiana worków filtracyjnych następuje regularnie zgodnie z zaleceniami dokumentacji techniczno-ruchowej.

Ciepłownia wyposażona jest w:

· pięć kotłów wodno-rusztowych typu WR-10-015 o mocy 12,3-16MW,
· jeden kocioł typu WLM5/WR5-M o mocy 8 MW,
· jeden kocioł typu WR8-N o mocy 10 MW,
· jeden kocioł gazowy o mocy 10 MW.

Każda z węglowych jednostek kotłowych posiada indywidualną instalację odpylania spalin podłączoną do przewodów spalinowych. Oczyszczone spaliny z kotłów nr K-1, K-4, K-5, K-6, K-7 i K-8 odprowadzane są wspólnym kominem o wysokości 80,5 m, a spaliny z kotła nr K-2 trafiają do drugiego komina o wysokości 45 m.

Kotły typu WR-10 nr od K-4 do K-8 posiadają dwustopniowy układ odpylania spalin składający się z multicyklonów typu MOS i cyklofiltra CF o skuteczności ponad 90%. Natomiast kotły K-1 oraz K-2 wyposażone są w filtr tkaninowy dodatkowo kocioł K-2 posiada system odsiarczania spalin.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2193 z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie ograniczenia emisji niektórych zanieczyszczeń do powietrza ze średnich obiektów energetycznego spalania reguluje normy emisji trzech zanieczyszczeń powietrza – dwutlenku siarki (SO2), tlenków azotu (NOx) i cząstek stałych (pyłów) dla średniej wielkości obiektów energetycznego spalania
- informuje Biuro Zarządu.
iswinoujscie.pl
« powrót