Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [06.03.2025, 11:59:07]

„Czy pójść powinnam po lesie tak dzikim?” Malarstwo Natalii Kleszczewskiej w ms44

„Czy pójść powinnam po lesie tak dzikim?” Malarstwo Natalii Kleszczewskiej w ms44

fot. Organizator

8 marca o godzinie 18.00, otwieramy w galerii ms44, wystawę malarstwa Natalii Kleszczewskiej. To przekrojowa prezentacja twórczości Kleszczewskiej, na której spotkamy znakomite, symboliczne i emocjonalne, najnowsze prace artystki. Artystka malując, korzysta z tradycji realizmu w sztuce, sięgając do symboliki znaczeń epoki romantyzmu. Ten nastrojowy „Nowy Romantyzm" obrazowania Kleszczewskiej, cechujący prezentowane na wystawie prace, zyskuje szersze znaczenie w opozycji do stwierdzenia współczesnego filozofa i teoretyka kultury Byung Chul Han'a twierdzącego że sztuka współczesna traci umiejętność „uwodzenia" widza. Jak zauważa Han, "Dzieło sztuki znaczy więcej niż wszystkie znaczenia które można by z niego wydobyć"... problemem dzisiejszej sztuki jest to, ze ma ona tendencje do komunikowania z góry założonej opinii, przekonania moralnego lub politycznego, czyli do przekazywania informacji. W efekcie sztuka degeneruje się do roli ilustracji. Żadna niejasna gorączka nie determinuje procesu ekspresji... współczesna sztuka chce pouczać a nie uwodzić." Jednak, o czym się państwo przekonacie, malarstwo Kleszczewskiej uwodzi i przywiązuje, nie poucza ale stwarza przestrzeń dla refleksji, której głębokość jest naturalnie zależna od wymiaru i powagi naszego własnego zaangażowania. To jego istotna cecha, zwielokrotniona przyciągającą umiejętnością wizualizacji. Zapraszamy, wstęp wolny.

Sama artystka tak pisze o własnej twórczości: „Eksploruję różne przestrzenie plastyczne, przeplatając ze sobą techniki tradycyjne z cyfrowymi. Jednak to właśnie medium malarstwa i rysunku jest mi najbardziej bliski w ekspresji i stanowi bazę pod każdy projekt oraz ideę. Na moich obrazach i grafikach częstym punktem zaczepienia, mo­tywem przewodnim, jest humanoidalna forma lub portret wewnętrzny, osadzony w melancholijnych próżniach: pustych scenach. Jednak główną inspirację czerpie z motywów symbolicznych i widmowych...".

Kleszczewska w warstwie teoretycznej, spekulatywnej, czerpie głównie z tekstów angielskiego filozofa, autora niepokornej „Ucieczki z zamku wampirów", Marka Fishera. Który podjął dialog z myślą Derridy, poruszając także kwestie estetyki w niej zawarte.

Fisher studiując w Cybernetic Culture Research Unit na Uniwersytecie Warwick, gdzie badano społeczne i kulturowe konsekwencje nowych technologii, kulturę rave, fantastykę naukową, filozofię horroru i okultyzm, zetknął się z filozofią realizmu spekulatywnego, czy pracami Jake'a Chapman'a.
iswinoujscie.pl
« powrót